Prevence HPV

V současné době je k dispozici více vakcín proti HPV virům. Cílem profylaktické vakcinace je snížení výskytu rakoviny konečníku, rakoviny děložního čípku a prekancerózních lézí. Očkování navozuje tvorbu protilátek proti rizikovým typům lidských papilomavirů.

Vakcína Gardasil 9 působí preventivně proti papilomavirům HPV16 / HPV18 / HPV31/ HPV33 / HPV45 / HPV52 / HPV58 způsobujícím rakovinu děložního čípku, tak proti dvěma typům HPV6 a HPV11, které jsou zodpovědné za tvorbu špičatých kondylomat. Vakcína je vytvářena pomocí kvasinky Saccharromyces cerevisiae a skládá se z čištěných L1 proteinů tvořících kapsidy virů HPV6 / HPV11 / HPV16 / HPV18 / HPV31 / HPV33 / HPV45 / HPV52 / HPV58. Gardasil 9 se aplikuje do svalu ve dvou nebo ve třech dávkách.

Vakcína Cervarix je zaměřena proti papilomavirům HPV16 a HPV18. Intramuskulární injekce v dávce 0,5ml je podávána 3x, s opakováním po měsíci a po šesti měsících.

Vakcína Silgard je zaměřena proti dvěma typům HPV virů způsobujících rakovinu děložního čípku (typy 16 a 18) a proti dvěma typů HPV virů (typy 6 a 11), které jsou zodpovědné za tvorbu špičatých kondylomat.

V současné době jsou vyvíjeny vakcíny i proti dalším typům papilomavirů.

Ukazuje se, že u mužů s obřízkou se HPV infekce vyskytují méně často. Samozřejmě je zde míněna obřízka provedená v dětství nebo mládí před zahájením sexuálního života.

Užívání kondomů ochrání při vaginálním nebo análním styku ženu před infikovaným mužem. Kondom navlečený na penisu nepropustí HPV viry přes jeho stěnu, pokud je kondom užíván dle návodu výrobce s lubrikanty na vodní bázi. Naopak muž se může nakazit od ženy HPV viry při vaginálním nebo análním styku, kdy poševní sekret nebo lubrikant s HPV viry steče na pokožku genitálu a tato je pak infikována.

Při análním styku mezi muži se pasivní muž může chránit před HPV infekcí kondomem, pokud pár používá kondom dle návodu výrobce s lubrikanty na vodní bázi. Naopak aktivní muž se může nakazit HPV virem od pasivního muže při análním styku, kdy lubrikant s HPV viry steče na pokožku genitálu a tato je pak infikována.

K rozšiřování HPV infekce na různá místa genitálu přispívá také holení genitálu žiletkou.