Přenos papilomavirů

Nejrizikovějším faktorem přenosu papilomavirů je sexuální aktivita. Do dvou let po zahájení sexuálního života v Německu bylo HPV pozitivních více než 35% žen, zatímco žádná z žen nebyla HPV pozitivní před zahájením sexuálního života. V odborné literatuře se uvádí, že maximálně 4% žen mohou být HPV pozitivní před zahájením sexuálního života. Ukazuje se, že nejrizikovějším faktorem je počet sexuálních partnerů. Čím více má žena sexuálních partnerů, tím větší riziko nákazy HPV virem nese.

Obecně se zvyšuje riziko HPV infekce u žen, které užívají hormonální antikoncepci – důvodem je nepoužívání kondomu. Určité etnické skupiny (černoši, Hispánci) mají zvýšené riziko HPV infekce. Chlamydiová infekce také zvyšuje riziko papilomavirové infekce.

Asi 90% genitálních bradavic je způsobeno typy papilomaviru HPV6 a HPV11. Bradavice se po infekci vyvíjejí u mladých žen nejčastěji do 2-3 měsíců, někdy až do tří let. Genitální bradavice se vyskytují nejčastěji u žen ve věku 15-24 let a u mužů ve věku 20-29 let.

Genitální bradavice se častěji vyskytují u žen než u mužů. V populaci se genitální bradavice vyskytují u 4-10% osob.

Málo se ví o skutečnosti, že až 30% osob má papilomaviry ve sliznici dutiny ústní. Orální sex je významnou formou přenosu HPV viru. Papilomaviry lze testovat i ze stěru z dutiny ústní.